ZABURZENIA CZYNNOŚCIOWE
Ludzki organizm to precyzyjnie skonstruowany mechanizm, w którym każdy, nawet najdrobniejszy element ma znaczenie i wpływa na funkcjonowanie całego układu.
Dlatego warto pamiętać, że tylko troska o wszystkie składowe budujące strukturę ciała może zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie.
Wychodząc naprzeciw takiemu rozumowaniu, współczesna stomatologia wykracza poza ramy zdefiniowanej specjalizacji i staje się dziedziną interdyscyplinarną.
W Estetica Gdynia przypadek każdego pacjenta rozpatrujemy nie tylko w kategoriach jego problemów dentystycznych, choć oczywiście świadczymy usługi z zakresu m.in. zakładania aparatów ortodontycznych czy leczenia chorób uzębienia. Sięgamy jednak również do innych działów medycyny: neurologii, otorynolaryngologii, ortopedii, rehabilitacji czy okulistyki.
Takie podejście umożliwia nam prowadzenie kompleksowej terapii, która koncentruje się na potrzebach czynnościowych, na usunięciu przyczyn, a nie wyłącznie skutków zaburzeń.
Zaburzenia czynnościowe narządu żucia
Dobry zgryz oraz prawidłowo funkcjonujące stawy i mięśnie narządu żucia dają komfort codziennego życia i zapewniają długotrwałe, poprawne działanie całego organizmu.
Najczęstszymi objawami zaburzeń czynnościowych narządu żucia są:
-
ograniczona możliwość otwierania ust;
-
ból mięśni narządu żucia;
-
zaburzony tor otwierania ust;
-
objawy akustyczne w stawie, takie jak trzaski i trzeszczenia.
Nieprawidłowości objawiają się nie tylko dysfunkcjami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego czy twarzy, ale również bólami głowy, migrenami oraz przewlekłymi dolegliwościami w obrębie mięśni szyi, barków, kończyn i kręgosłupa. Towarzyszyć im może pogorszenie wzroku lub słuchu oraz zawroty głowy i szum w uszach.
Specjaliści zauważają coraz częstsze i powszechniejsze pojawianie się tych dolegliwości. Mało kto wie jednak, że jedną z istotnych przyczyn może być nieprawidłowo funkcjonujący zgryz. Badanie kliniczne czynności oraz analiza instrumentalna stanu funkcjonalnego i interakcji między stawami skroniowo-żuchwowymi, zębami i mięśniami pozwalają na wczesne rozpoznanie nieprawidłowości i chorób.
Leczenia przyczyn i skutków i zaburzeń czynnościowych
Jeśli zaciskają Państwo zęby i często cierpicie z powodu bólu głowy, budzicie się z zaciśniętymi zębami, trudność sprawia Wam szerokie otwarcie ust, możecie podejrzewać u siebie zaburzenia czynnościowe narządu żucia.
W Estetica Gdynia zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny współpracuje ze sobą, by pomóc cierpiącym pacjentom.
Od terapii nieinwazyjnych i odwracalnych, jak np. zabiegi fizjoterapii i szyny zgryzowe, poprzez ekwilibrację, leczenie ortodontyczne aż po rekonstrukcje protetyczne – w duchu stomatologii interdyscyplinarnej leczymy przyczyny i skutki dysfunkcji czynnościowych. Mogą być one spowodowane np. przemieszczaniem się zębów, urazami stawu skroniowo-żuchwowego. nieprawidłowymi nawykami, takimi jak żucie jednostronne, czy wynikać z wad zgryzu albo stanów zapalnych stawów.
Współpraca z najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin
Aby zadbać o poprawne funkcjonowanie całego organizmu pacjenta, nie wystarczą działania o czysto mechanicznym charakterze, na jakich często skupia się tradycyjna stomatologia. Lekarze Estetica Gdynia działają w sposób wykraczający poza ramy swojej dyscypliny.
.
W zakresie leczenia zaburzeń czynnościowych ściśle współpracujemy z:
-
wyspecjalizowanym fizjoterapeutą i specjalistą medycyny manualnej;
-
laboratorium protetycznym posiadającym certyfikat potwierdzający wiedzę i umiejętności pracy systemem artykulatora indywidualnego Gamma i koncepcji prof. Slavicka;
-
specjalistą II stopnia terapii manualnej dr. Rakowskiego;
-
osteopatą;
-
chiropraktykiem pracującym w modelu terapii dr. Coxa i dr. Pierce’a;
-
specjalistą terapii powięziowej;
-
fizjoterapeutami po szkoleniach w systemie CRAFTA oraz kursach prof. Rocabado;
-
specjalistą P-DTR;
-
fizjoterapeutami specjalizującymi się w terapii stawu skroniowo-żuchwowego
Nowoczesne technologie w stomatologii interdyscyplinarnej
Zdobycze współczesnej myśli technologicznej wspierają zintegrowane procesy terapeutyczne. W naszej placówce na co dzień wykorzystujemy innowacyjne urządzenia do diagnostyki i leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia, w tym m.in.:
-
system Cadiax do kondylografii, czyli kompleksowej diagnostyki narządu żucia;
-
artykulator indywidualny Gamma dedykowany koncepcji prof. Slavicka;
-
Gamma Dental Browser – oprogramowanie umożliwiające wirtualne planowanie leczenia w oparciu o analizę Cadiax i cefalometrię oraz funkcjonalne przeniesienie go poprzez artykulator Gamma do ust pacjenta jako pracę terapeutyczną lub ostateczną.