Niewidoczny aparat Gdynia
Oferujemy niewidoczne aparaty w Gdyni. Mogą być stosowane w przypadku zdecydowanej większości wad zgryzu, w tym m.in. stłoczeń zębowych, przodozgryzu czy też zgryzu otwartego, krzyżowego lub głębokiego. Leczenie ortodontyczne niewidocznym aparatem polega na korekcji nieprawidłowego zgryzu przy użyciu specjalnych przezroczystych nakładek z silikonu. Są one indywidualnie dopasowane do zębów pacjenta i można je łatwo zdejmować i zakładać.
W naszej klinice oprócz niewidocznych aparatów oferujemy również wiele innych metod leczenia ortodontycznego. Zajmujemy się także m.in. wstawianiem implantów zębowych.
Jakie są zalety niewidocznych aparatów ortodontycznych?
Niewidoczne aparaty są coraz częściej wybierane zamiast tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych. Nie bez powodu – to rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami. Podstawową korzyścią z założenia aparatu niewidocznego są względy estetyczne. Nakładki są niezwykle dyskretne – wykonane są z bardzo cienkiego i przejrzystego materiału, co czyni je niemal niezauważalnymi dla osób postronnych.
Niewidoczny aparat nakładkowy w żaden sposób nie utrudnia utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej – można go bardzo szybko i prosto zdjąć. Z tego też powodu nie wymaga od pacjenta zmiany diety, ponieważ na czas jedzenia można wyjąć go z ust. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wysoki poziom wygody, jaki zapewnia niewidoczny aparat – precyzyjnie dopasowany do uzębienia konkretnej osoby nie powoduje dyskomfortu w trakcie noszenia.
Wizyta u ortodonty - dlaczego warto?
Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu, lecz również korygowaniem różnego rodzaju zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.
Piękny uśmiech to kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia całego organizmu.
Ustawienie zębów w harmonijny łuk – oprócz poprawienia rysów twarzy – wpływa na mechanizm funkcjonowania szczęk i stawów, a nawet na postawę ciała.
Nieprawidłowy zgryz prowadzi do przyspieszonego ścierania się zębów, bruksizmu czy zaburzeń mowy.
W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utrudnień żucia i gryzienia, skutkujących chorobami układu pokarmowego. Zachodzące na siebie zęby w dużym stopniu utrudniają higienę jamy ustnej, zwiększając podatność na próchnicę, choroby dziąseł oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Chyba nie trzeba Państwa dłużej przekonywać, że warto odwiedzić ortodontę?
Rodzaje aparatów ortodontycznych - jak?
Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma typami aparatów umożliwiających skorygowanie zgryzu ze względów kosmetycznych i zdrowotnych.
Metodę leczenia oraz rodzaj aparatu nasi specjaliści dobierają indywidualnie w zależności od Państwa potrzeb i oczekiwań.
W większości przypadków stosowane w gabinetach Estetica Gdynia techniki umożliwiają terapię zgryzu oraz wielkości i ustawienia szczęk bez konieczności usuwania zębów czy wykonywania rozległych zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej.
Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów współpracujemy z zespołem stomatologów różnych specjalności, doświadczonymi logopedami i fizjoterapeutami.
Leczenie ortodontyczne - dla kogo?
Ortodoncja u dzieci
Na pytanie, kiedy po raz pierwszy odwiedzić ortodontę, można udzielić bardzo lakonicznej odpowiedzi: jak najszybciej.
Do specjalisty zajmującego się leczeniem wad zgryzu najlepiej zgłosić się z dzieckiem w wieku 4–6 lat.
To odpowiedni czas na usunięcie szkodliwych nawyków, które zaburzają harmonijny rozwój szczęk i uzębienia.
A jeśli pojawi się jakiś problem?
Wizyta u ortodonty z ciekawym świata przedszkolakiem umożliwia nie tylko postawienie wczesnej diagnozy oraz zaplanowanie odpowiedniego postępowania, ale i oswojenie się malucha z gabinetem lekarskim.
Dzieci i młodzież są pacjentami, u których skuteczna jest terapia nawet bardzo dużych wad zgryzu. Im wcześniej udaje się skorygować nieprawidłowości, tym krócej trwa leczenie, a jego efekty są lepsze i trwalsze.
Najmłodsi goście praktyki stomatologicznej Estetica mogą liczyć na opracowanie indywidualnego harmonogramu leczenia oraz szczególną troskę ze strony całego naszego zespołu.
Ortodoncja u dorosłych
W przypadku leczenia ortodontycznego nie ma górnej granicy wieku, po której przekroczeniu terapia byłaby bezcelowa.
Liczną grupę zainteresowaną korektą wad zgryzu stanowią osoby w wieku 30–40 lat, którym ze względu na komfort codziennego życia oraz poczucie własnej wartości zależy na funkcji i estetyce.
Coraz częściej odwiedzają nas również pacjenci po pięćdziesiątym roku życia.
Ortodoncja dorosłych umożliwia bowiem nie tylko estetyczne ustawienie własnych zębów, lecz także wspomaga rekonstrukcję zgryzu przed leczeniem implantologicznym i protetycznym.
Nie wszyscy wiedzą, że warto umówić się na konsultację ortodontyczną w wieku dojrzałym, jeśli pacjent odczuwa bóle głowy, stawów skroniowo-żuchwowych czy mięśni twarzy i szyi.
Symptomy te pośrednio mogą być związane z nieprawidłowym zgryzem.
Cieszymy się, że coraz częściej dorośli odwiedzający gabinety Estetica Gdynia decydują się podjąć leczenie ortodontyczne zachęceni dyskrecją, wygodą i efektywnością oferowanych przez nas, nowoczesnych metod terapii.
Invisalign
Niewidoczne nakładki ortodontyczne w formie silikonowych, przezroczystych płytek na zęby stanowią estetyczną alternatywę dla aparatów stałych.
Ich dyskretny wygląd szczególnie cenią sobie osoby, dla których istotne są względy kosmetyczne – dlatego niechętnie spoglądają na klasyczne aparaty z zamkami i drutami.
Sterowane komputerowo urządzenia pozwalają na bardzo precyzyjną analizę i wykonywanie modeli szyn oraz symulację końcowych wyników leczenia.
Dla każdego pacjenta przygotowuje się indywidualnie dopasowane nakładki, które należy nosić przez 20–22 h na dobę i zmieniać cyklicznie co 7 dni.
Metoda ta zapewnia maksymalny komfort noszenia – zarówno pod względem estetycznym, jak i higieny oraz codziennego użytkowania.
Z nakładkami można swobodnie śmiać się i rozmawiać, zdejmować je podczas posiłków lub ważnych spotkań.
Są one bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, wymagają jednak z ich strony sumiennej współpracy.
Aparaty ruchome
Rozwiązanie to charakteryzuje się możliwością samodzielnego zakładania i ściągania przez pacjenta i z reguły koryguje niewielkie wady zgryzu.
Ruchome aparaty ortodontyczne są najbardziej efektywne, gdy młody organizm rośnie i się rozwija.
Z tego powodu stosuje się je głównie u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia, kiedy przechodzą wymianę mleczaków na zęby stałe. Aparat projektuje się indywidualnie dla każdego pacjenta.
Wykonany jest on z akrylu, metalowych klamer na zęby oraz śrub i sprężyn.
Zwykle zakłada się go na kilka do kilkunastu godzin na dobę, zazwyczaj podczas snu.
Aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, zarówno rodzice, jak i dziecko powinni ściśle współpracować z lekarzem, a przede wszystkim nosić aparat zgodnie z zaleceniami.
Z tym prostym w obsłudze, higienicznym i wygodnym rozwiązaniem zaprzyjaźniło się wielu małych pacjentów naszej praktyki stomatologicznej.
Aparaty stałe
Stały aparat ortodontyczny jest umocowany na zębach przez cały okres terapii. Stosowany jest głownie u młodzieży i dorosłych. Jego noszenie zaleca się podczas leczenia poważniejszych wad zgryzu niż w przypadku aparatu ruchomego.
Precyzyjnie działa przez całą dobę, umożliwiając zniwelowanie prawie każdej nieprawidłowości.
Zbudowany jest z przyklejonych do zębów zamków i pierścieni, a także metalowego łuku i przytrzymujących go ligatur.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów stałych:
-
aparat stały metalowy,
-
aparat stały metalowy samoligaturujący,
-
aparat stały estetyczny,
-
aparat stały estetyczny samoligaturujący.
Standardowo zamki aparatów stałych wykonywane są z metalu.
Dla osób, które duże znaczenie przykładają do estetyki, dostępna jest opcja zastosowania zamków mniej widocznych, zbliżonych do koloru zębów lub przezroczystych.
Wykonuje się je z ceramiki, porcelany, kompozytów, szafiru lub kryształu.
Aparaty stałe różnią się również sposobem przymocowania drutu ortodontycznego do zamków – za pomocą ligatur lub specjalnych klapek w zamku.
Płytki retencyjne
Aby rezultaty leczenia ortodontycznego były trwałe, wymagają zastosowania terapii retencyjnej.
Co to oznacza?
Po prostu skorygowany zgryz należy ustabilizować, przeciwdziałając tendencjom do ponownego zaburzenia wypracowanej harmonii.
To bardzo ważny etap i dopiero jego ukończenie oznacza długofalowy sukces terapii.
Płytka Hawleya przypomina ruchomy aparat ortodontyczny, który z łatwością można samodzielnie ściągać i zakładać.
Składa się z powierzchni ściśle przylegającej do podniebienia i metalowego łuku, który obejmuje zęby.
Wykonuje się ją jednak z cieńszego akrylu i nie zawiera żadnych elementów czynnych: śrub ani sprężyn regulujących.
Zawsze powstaje na indywidualne zamówienie pacjenta. Liczbę godzin, przez którą należy nosić płytkę, oraz całkowity czas leczenia retencyjnego ustalamy w trakcie konsultacji ortodontycznych.
Warto pamiętać, że nowy, piękny uśmiech wymaga utrwalenia, by cieszyli się nim Państwo przez całe życie.